WhatsApp Image 2020-12-29 at 11.31.16

איך לבחור תחפושת לפורים?

איך לבחור תחפושת לפורים?

חג פורים קרב ובא וכבר חודשיים לפני החג עצמו החנויות מוצפות בתחפושות ואביזרים. תיבות הדואר מוצפות בקטלוגים והילדים כבר מלאי תוכניות.

יש משהו נפלא ומרגש במרחב שמאפשר החג הזה לפנטזיה ולדימיון. יחד עם זאת, התחפושות הפכו יקרות מאוד, רוב התחפושות עשויות מחומרים שיכולים להיות לא נוחים ואף מטרידים. ילדים צעירים עוברים מהר מאוד מהתרגשות לפחד ורתיעה.

אז איך בוחרים תחפושת ומתכוננים לפורים בלי לקחת הלוואה, ובלי בכי והיסטריה?

תיאום ציפיות- ילדים מוצפים מההיצע בחנויות, בגיל מבוגר יותר נמצאים בסוג של תחרות או לחץ חברתי סביב בחירת התחפושת. למי תהיה תחפושת מוצלחת יותר? עדכנית יותר? מפחידה או מרשימה יותר? הם מלאים תכניות והורים רבים מוצאים את עצמם מתרוצצים ברחבי הארץ במסע איסוף האביזרים ומציאת התחפושת האולטימטיבית. רוב הילדים גם בגיל בית הספר זקוקים לתיווך ולסיוע בחשיבה ובתכנון.

הורים רבים בעצמם לפעמים עלולים לאבד פרופורציות. זכרו כי מדובר בתלבושת לכמה שעות בלבד. עבור רוב הילדים- לכמה דקות בלבד, כי אחרי ההופעה הראשונית מתחילים להתפשט כי רוצים להנות מהמסיבה ולשחק והתחפושת לא מאפשרת להם לעשות זאת. הילדים, מלאי דימיון מצליחים לראות את הפנטזיה מתגשמת גם בתחפושת פשוטה. המבוגרים, לרוב הם אלו הזקוקים לביצוע המושלם.

שבו עם ילדכם לשיחה על התחפושת שרוצים. מצד אחד- אל תחליטו עבורם ותמהרו להזמין באינטרנט תחפושת מחו”ל שהם בכלל לא רוצים. מצד שני- תנו להם ללכת עם הפנטזיה וזכרו שפורים יש רק פעם בשנה. שאלו אותם איזה סוג תחפושת רוצים, מהם הרצונות מאחורי הרעיון- האם לילדה חשוב שתהיה שמלה נפוחה עם נצנצים (ושם התחפושת – ברבי/ מלכת הפרחים…- לא באמת חשוב או שהבן פשוט רוצה שזה יהיה מפחיד)- או שהם רוצים דמות מאוד מסויימת שראו/ מכירים/ דיברו עליה בכיתה. בדקו האם הרעיון עליו חשבו ניתן למימוש בגבולות היכולת- של הזמן, של הקיים ושל המחיר. חשוב לקיים את השיחה מראש כדי להספיק להתארגן ואם לא תמצא התחפושת הראשונה יהיה לילד זמן להתרגל לרעיון חדש. מצד שני- החלטה מוקדמת מדי עלולה להוביל לכך שעד שיגיע היום המיוחל הוא ישנה את דעתו והתחפושת תעמוד מיותמת בבית ללא שימוש.

כאשר הוחלט על רעיון- החליטו האם אתם רוצים להכינה בבית או לקנות מוכנה. בדקו כמה עשויה לעלות התחפושת והאם מתאימה לכם העלות הזו או הטירחה הכרוכה בהכנה.

מדידות- חשוב למדוד תחפושת בחנות. לראות אם קל ללבוש /להסיר אותה, אם הילד מצליח לזוז בנוחות, לשבת, לרוץ עם התחפושת. כמו כן חשוב לתאם עם הילד ציפיות לגבי עונת השנה וכמות הבד של התחפושת. התזמון של פורים הוא בעייתי- יכול להיות חמסין באותה מידה שיתכן גשם וקור. האם בכל מזג אויר ניתן יהיה ללבוש את התחפושת? חשוב לתאם עם הילד ציפיות לגבי הלבוש מתחת/ בנוסף. פעמים רבות קונים תחפושת קייצית מאוד וכשמגיע פורים ויורד גשם- הילדים לא מוכנים ללבוש בגדים מתחת או מעיל מעל.

האם לילד יש רגישות לבדים מסויימים המפריעים להם במגע על העור? תחפושות עשויות לרוב מבדים סינטטיים הנוטים להיות מגרדים מאוד. הרוכסנים אינם תפורים היטב ותמיד יש משהו שלא נסגר טוב. בדקו היטב שהאופן בו התחפושת לבושה על הילד מקובלת עליכם. האם היא חשופה מדי? האם חונקת?

ילדים נוטים לבחור הרבה אביזרים נלווים, מה שמתברר לא כל כך נוח כאשר הולכים לגן או לבית הספר עם משלוח מנות, חרב, כובע, משקפים, מסיכה, וכו וכו…. אל תשתגעו איתם ברגע הקנייה וחשבו במה באמת יוכל הילד להשתמש. למסגרות החינוך יש הנחיות לגבי האביזרים המותרים לשימוש בפורים. היבט חשוב נוסף הוא בטיחות התחפושת- שלא תהיה דליקה, שלא תסכן את הילד או את סביבתו.

איפור- תחפושות מסויימות דורשות איפור מורכב. ילדות רבות רוצות הרבה איפור “של גדולות”. נכון שזה פורים, וזה הזמן לממש פנטזיות- אבל ערכים חינוכיים אינם נעלמים ביום זה וחשוב שתהיו מאוד ברורים לגבי הקווים הכלליים. איזה איפור אתם יכולים לעשות (בהתחשב ביכולות האמנותיות שלכם, בזמן העומד לרשותכם לאפר את כל הילדים בבית וכו) ומה לא מתאים. אל תחכו ליום עצמו שצריך להיות הפנינג שמח – שאליו יתנקזו התסכולים.

פחדים- ילדים צעירים מאוד רוצים להתחפש ונפוץ מאוד שביום החגיגה מפחדים מאוד ואינם מוכנים ללבוש תחפושת. קודם כל, הם לא חייבים. אל תלחצו. לא יקרה כלום אם ילכו לגן ללא תחפושת. כדי לנסות ולהמנע חשוב לעשות חשיפה מוקדמת החל מכמה ימים לפני פורים- לתת לילד לגעת בתחפושת כשהיא בשקית, אח”כ להוציא אותה ולתלות אותה בבית. שהילד יוכל להסתכל עליה מרחוק, ולהתקרב ולגעת כאשר ירגיש בנוח. אח”כ לחכות שיבקש למדוד אביזר אחד, אולי רק כובע או רק להחזיק מניפה.אולי רק איפור. תאפשרו מרחב ואל תהפכו את העניין למלחיץ ומעורר מצוקה יותר ממה שהוא כבר. הפעלת לחץ על הילד והתעסקות ללא הרף התחפושת תשיג את ההיפך- הילד יקשר את התחפושת עם רגשות אשם, חרדה ואכזבה. אפשר להציע לו לשלוח את התחפושת לגן בשקית אם ירצה לעשות איתה משהו במהלך היום. אולי רק ירצה להראות אותה לחבריו מבלי ללבוש אותה- גם זה בסדר!

גם אם ילד לא התחפש בגיל שלוש – זה לא אומר שלא ירצה להתחפש כשהיה בן 4…

משלוחי מנות

ברוב הגנים ובתי הספר מגדירים מראש מה לשים במלוח מנות כדי לא ליצור תסכול עבור ילדים שיקבלו משלוח מנות קטן במיוחד. זה רעיון מעולה. אפשר גם ליצור ביחד את המיכל או להכין ברכה מושקעת או מתנה קטנה מעשה ידי הילד ואת הממתקים להציע לגן /כיתה לקנות במרוכז. בסופו של דבר המהות של פורים היא הנתינה וחבל לשכוח זאת.

והכי חשוב- משנכנס אדר מרבים בשמחה!

שתף:

Facebook
WhatsApp
Print
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד פוסטים דומים

איך לבחור תחפושת לפורים?

איך לבחור תחפושת לפורים? חג פורים קרב ובא וכבר חודשיים לפני החג עצמו החנויות מוצפות בתחפושות ואביזרים. תיבות הדואר מוצפות בקטלוגים והילדים כבר מלאי תוכניות.

Open chat
הייי, כאן אלינור מאלדין, במה אוכל לעזור לך היום?